Italians do it better

włoski styl

W erze globalne wioski coraz trudniej wskazać narody słynące z tradycji produkcji danych rzeczy. Jednak Niemcy nie przestają od dawna produkować wysokiej jakości samochodów, znanym wszystkim z niezawodności i precyzji wykonania. Francuzi wyśmienite cabernet i koniaki uznawane od dawna za najlepsze na świecie. Dzięki szwajcarom, kiedy obrót spraw jest po naszej myśli mówimy przecież, że wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku.

Co wyróżnia włoskie wnętrza, od np. skandynawskich? Dlaczego włoskie krawiectwo jest tak łatwo rozpoznawalne, a mimo to, tak subtelne? I jaki związek ma architektura wnętrz z modą?

Włoski styl, co widać po malowniczych uliczkach miast rozsianych po słonecznej Italii, od bardzo dawna oparty jest na trzech fundamentach, których próba podważenia za każdym razem kończy się tak samo- porażką, a dotyczy to każdego aspektu życia.

Jakość

Włosi to urodzeni minimaliści, dlatego zarówno jak w ich mieszkaniach, garderobach i na ich talerzach nie spotkamy wymyślnych ozdobników, nie potrzebnych przeszyć, czy przypraw. Kiedy forma jest prosta, światło pada na jakość ją kształtującą. Krzesła we włoskim stylu mogą wyglądać na proste, ale na pewno nie sprawiają wrażenia tanich, jak w przypadku mebli producentów, którzy oszczędzają czas i pieniądze na obróbce materiałów wysokiej jakości.

Charakterystycznym dla włoskiego stylu jest poszukiwanie materiałów najlepszej możliwej jakości, oraz precyzja wykonania.  Polskie drewno dębowe i skóry nie jednego Włocha chwyciłyby za serce, tak jak najszlachetniejsze tekstylia z miejscowości Biella.

Paleta barw

Barwy w kontekście narodowym chyba kojarzą się, tylko i wyłącznie z flagami. Polska– biało-czerwoni, Włosi mają jeszcze zieleń, ale każdy kto odwiedził Włochy chociaż raz, wie że Italia stoi beżami. Odcienie brązu, biele i szarości, to kolory które dominują we włoskim designie. Widać tą zależność od pracowni neapolitańskich krawców, po ekskluzywne kolekcje mebli marki Minotti. Neutralne i naturalne barwy łączą się subtelnie ze sobą tworząc eleganckie, ale nie formalne zestawianie – esencja włoskiego stylu. Jednym słowem – spezzato.

Forma

Włoskie podejście do designu różni się diametralnie od wcześniejszych trendów. Kiedy po wielu latach francuskiej hegemoni na rynku, napędzanej stylami Ludwików, a później art déco, świat stał się przesycony ozdobnymi meblami i pojawiła się potrzeba na coś nowego. Pod koniec XX w. pojawił się nowy gracz – Włosi.

Proste, miękkie i wyraziste linie to główne elementy wyróżniające włoski design. Wygląd włoskich sof, czy stołów jest nieabsorbujący, nienachalny. Ponadczasowe sylwetki w połączeniu z ziemną paletą barw, nadają im wyrafinowanego uroku niewymuszonej elegancji. Wnętrze nie musi wyglądać elegancko, ma za to wyglądać dobrze.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *