Meble stylizowane

meble stylizowane

Kiedyś wartość mebli była uzależniona od bogactwa i specyfiki detali. Łóżka z palet, czy proste stoły składające się z surowego blatu i metalowego stelaża (dziś nazywamy je minimalistycznymi) były przeznaczone głównie dla tych osób, których nie było stać na bardziej awangardowe i wymyślne aranżacje. Przez ostatnich kilka lat widać było rosnącą tendencję do minimalizmu, zarówno jeśli chodzi o architekturę jak i aranżację wnętrz. Większość designerów tworzyło meble o znikomej ilości dodatków – o nieskomplikowanym kształcie i teksturze.

Ostatnio coraz częściej wyczuwalny jest zwrot ku klasycznym aranżacjom i funkcjonującym od wieków kanonom piękna. Wyrazem tego są tak zwane meble stylizowane. Po zachłyśnięciu się modernizmem, ludzie zaczęli tęsknić za dobrze im znaną, klasyczną estetyką. Nostalgia i sentyment do dawnego wzornictwa sprawiły, że stylizowane meble zaczęły z powrotem wracać “na salony”. Ich wyszukany smak i elegancja przyciągają wzrok i łechtają ego każdego wielbiciela sztuki klasycznej.

Tym co nadaje stylizowanym meblom wartość jest zarówno wykorzystany przy ich tworzeniu materiał, jak i konkretna, nieoszczędna w formie i detalach stylizacja. Od rodzaju materiału z jakiego zostały wyprodukowane meble zależy zarówno ich funkcjonalność jak i dopasowanie do konkretnych stylów aranżacyjnych. Powstało w ich obrębie wiele nurtów, takich jak vintage, glamour czy Shabby Chic.

Jeśli chodzi o sam materiał, najbardziej uniwersalne są oczywiście meble stylizowane z drewna – dębowego, sosnowego etc. Meble dębowe cechuje wyjątkowa jakość – oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, są one również wyjątkowo trwałe, dzięki czemu są w stanie posłużyć nam przez wiele lat. Jednak współcześnie eksperymentuje się również z bogatą paletą innych surowców takich jak chociażby kamienie – tutaj standardem są marmur i granit. Z powodzeniem stosuje się również elementy szklane, a nawet części wykonane z plastiku czy tworzyw sztucznych.

Shabby chic to wykorzystywanie elementów lekko zniszczonych lub sprawiających takie wrażenie. Dobrym przykładem jest np. stół, komoda, czy krzesła z odrapaną farbą, spod której prześwituje naturalne drewno. Jeśli chodzi o kolorystykę to dominują tu odcienie wyblakłe – błękit, brąz, żółć, z domieszką bieli i szarości.

Glamour to mocno eklektyczny styl, bazujący na łączeniu ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów. Meble utrzymane w tym stylu charakteryzuje wytworność, elegancja i przepych, a jednocześnie swoboda i lekkość. Ponadto, sporo tu odniesień do klasycznych stylów architektonicznych – takich jak barok czy rokoko. Meble w stylu glamour charakteryzują fikuśne wykończenia i geometryczne kształty.

Vintage to z kolei nawiązanie do produktów wykorzystywanych we wcześniejszych epokach, a także łączenie stylów pochodzących z różnych epok. Meble vintage wykonane są zazwyczaj z naturalnych materiałów, o bardzo wysokiej jakości i niebanalnym wykończeniu. Mogą to być np. secesyjne krzesła, wiktoriańskie wersalki, komody stylizowane na meblościanki czy popularne w latach 50-tych w USA szezlongi.

Różnorodność form i kształtów w przypadku mebli stylizowanych jest tak duża, że trudno mówić o konkretnych tendencjach, gdyż wydaje się, że jedynym czynnikiem ograniczającym jest w tym przypadku wyobraźnia projektantów. Co więcej, niektóre meble stylizowane można ze spokojem wykonać samodzielnie, a inne znaleźć – u babci na strychu lub na różnego rodzaju targach staroci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *