Przepis na smaczną kuchnię

Kuchnia

Niezależnie od preferowanego stylu – industrialnego, skandynawskiego czy prowansalskiego, najważniejszymi składnikami udanej receptury na kuchnię są: funkcjonalność i spójność stylistyczna. Jeśli te obydwie przyprawy nie zostaną dodane do mikstury, kuchnia nie stanie się tym magnetycznym miejscem, w którym poranna kawa smakuje najlepiej, a rozmowy kleją się najbardziej.

Niegdyś kuchnie były dość nieśmiałe i lubiły się ukrywać w małych pokojach, czasami nawet bez okien. Dzisiejsze kuchnie dojrzały i stały się o wiele bardziej towarzyskie, niż dawniej. Często nie chowają się za ścianami, czy są wręcz zespolone z salonem. Ostatnio modne stało się lansowanie kuchni położonej centralnie, w sercu domu, co świadczy o zmianach jakie zaszły we wnętrzarstwie.

Wybranie mebli oraz akcesoriów AGD może wydawać się spędzającym sen z powiek zadaniem, trwać długo i być źródłem nie jednej sprzeczki, ale prawdziwym wyzwaniem jest ułożenie tych puzzli, zgodnie z zasadami ergonomii.

Pomimo wszystkich zachodzących zmian i zmieniających się zasad projektowania kuchni, najpopularniejszym ułożeniem mebli nadal pozostaje linia prosta. W konkurencji do niej stoją aranżacje w kształcie litery L, U,  oraz wyspy, nad którymi ułożenie jednotraktowe (linia prosta) ma ogromną przewagę – prostotę.

Projektując kuchnię należy pamiętać, że w kontraście do innych pomieszczeń, że jej głównym założeniem jest funkcjonalność. Podczas gotowania, ruchy muszą zostać ograniczone do minimum, by usprawnić cały proces przygotowywania posiłków, a także późniejsze sprzątanie.

W jakim ciągu należy więc ustawić zabudowę kuchenną? Pieczenie kurczaka to dobry scenariusz, by zrozumieć dobrze wspomniany ciąg, a także zwizualizować jak przestrzeganie zasad ergonomii ułatwia życie.

Zaczynając od lewej strony – lodówka. Tutaj przechowywane są wszystkie składniki, z których za chwilę zostanie przygotowany nasz kurczak. Krótki blat o długości ok. 50 cm, dzieli nas od zlewozmywaka. Na tym fragmencie przestrzeni znajdą się potrzebne do przygotowania posiłku składniki. W znajdującym się obok zlewie umyjemy mięso i warzywa, które zostaną obrobione według przepisu na głównym blacie. Jego długość powinna wynosić ok. dwukrotność blatu przy lodówce. Kiedy kurczak z warzywami jest już gotowy by poddać go na smażeniu, czy pieczeniu ląduje na płycie grzewczej lub w piekarniku, który po prawej stronie sąsiaduję z ostatnim kawałkiem blatu. Jego funkcją jest zapewnienie miejsca na talerze, które stamtąd zostaną podane do stołu.

Najważniejsza w kuchni jest wygoda. Nie można jednak zapominać, że to pomieszczenie służyć będzie do rodzinnych spotkań, podczas których będziemy jeść – a jak wiadomo, jeść można też i oczami.

Niezależnie od projektu, czy wybranego dla wnętrza stylu, każda kuchnia ma kilka wspólnych elementów, które są nieodłącznie związane z tym pomieszczeniem. Blat, płytki, posadzka, czy wybrane kolory ścian albo dodatków.

Wybór odpowiedniego blatu jest bardzo ważny dla tonacji całej kuchennej przestrzeni. Wybierając drewno, wizualnie ocieplimy wnętrze, które stanie się o wiele bardziej przyjazne. Ta sama zasada dotyczy zastosowania drewna pod stopami. Należy pamiętać, że egzotyczne drewno jest znacznie wytrzymalsze od europejskich odmian. Naturalnie występuje w wilgnym i gorącym klimacie, dlatego zniesie ekstremalne i zmienne warunki jakie sprzyjają gotowaniu. Palisander to idealny surowiec, który sprosta temu zadaniu, ale pomimo jego wytrzymałości nie można zapominać o tym, żeby go odpowiednio zabezpieczyć przed użyciem.

Znacznie łatwiejsze w obsłudze są kamienie. Znany wszystkim marmur, nie bez przyczyny cieszy się swoją renomą. Na większą popularność zasługuje jednak granit. W przeciwieństwie do marmuru, nie odbarwia i nie kruszy się. Jest tak twardy, że można na nim bez obaw rozbijać kotlety- chyba nie sposób uszkodzić. Odbiegając na chwilę od kamieni, warto pamiętać też o blatach wykonanych z metalu. Nie są one tak urodziwe jak kamienne, czy drewniane, ale na pewno trzymają palmę pierwszeństwa, w kwestii higieny. Nie bez powodu wszystkie lokale gastronomiczne je wykorzystują; na metalu nie osadzają się drobnoustroje, a jego czyszczenie zajmuję niecałą chwilę.

Farba pokrywająca kuchenne ściany ma ogromne znaczenie, nie tylko dla wyglądu, ale też samopoczucia lokatorów, czy wręcz apetytu! Kolory nadające ciepła takie jak: żółty, czy pomarańczowy wprowadzają w lepszy nastrój, a także zwiększają apetyt. Najlepszym suplementem diety w tej materii jest czerwień, ale ją lepiej jest wykorzystać w postaci akcentów kolorystycznych, ponieważ pokrywająca duże powierzchnie będzie męcząca dla oczu. Warto unikać odcieni niebieskiego, ponieważ działa uspokajająco i spowalnia metabolizm. Jedynymi barwami zaliczanymi do zimnych, które sprawdzą się w kuchni są odcienie bieli i zieleni. Neutralność bieli i jej odcieni pozwala zabłysnąć dodatkom i nie odwraca uwagi od przyjemności jedzenia (minimalizm), a zielenie przywołują instynktowne skojarzenia z naturą i spokojem z niej płynącym.

Zaprojektowana z rozmysłem, kuchnia jest jak wielki garnek. Gotujące się w niej składniki muszą żyć ze sobą w zgodzie, uzupełniając się. Zachowując balans pomiędzy funkcjonalnością, a estetyką, trzeba pamiętać, że efekt końcowy musi przede wszystkim smakować kucharzowi.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *