Specyfika stylu industrialnego

styl industrialny meble

Styl industrialny to przede wszystkim ogromna przestrzeń oraz surowe, proste wnętrza. Kolorystyka dominująca w industrialnym designie to chłodne odcienie szarości, bieli oraz czerni przełamane często, choć nie zawsze, inną barwą. Mówi się, że styl industrialny powstał w latach pięćdziesiątych w USA, kiedy to nowojorscy artyści w dobie kryzysu zaczęli wykorzystywać plajtujące fabryki. Także w Europie, w wyniku zmian jakie zaczęły następować po rewolucji przemysłowej, zakłady coraz częściej likwidowały swoją działalność. W rezultacie rozliczne puste budynki cierpiały z powodu zaniedbania. Te ogromne, wysokie i dobrze oświetlone wnętrza okazały się być niezwykle funkcjonalne, dlatego też ludzie wpadli na pomysł, żeby zacząć je eksploatować. Można powiedzieć, że awangardowy styl powstał z niejako pragmatycznych pobudek i rozwijał się w miarę sukcesywnego wykorzystywania użytecznej przestrzeni pod teren mieszkalny.

Styl industrialny to taki trochę open space – mało tu ścian dzielących pomieszczenia, to duże powierzchnie, wysokie kondygnacje oraz brak zbędnych ozdób. Wnętrza często wzbogacone są cegłą na ścianie, która ociepla wnętrze i nadaje mu bardziej kameralny, intymny charakter. Z kolei podłogi to najczęściej betonowe płyty, które idealnie współgrają z ceglastą czerwienią ścian. Również podłogi drewniane bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku tego rodzaju designu. Wysokie sufity, betonowe słupy na środku pomieszczenia, wystające rury wentylacyjne – to wszystko stanowi tutaj wyposażenie wnętrza. To co w innych stylach zazwyczaj staramy się maskować, tutaj jest wręcz eksponowane i traktowane jako nieodzowny element przestrzeni. Ściany z nieotynkowanej cegły, betonowe wylewki czy proste deski podłogowe również są charakterystyczne dla industrialnych aranżacji.

Prostota i funkcjonalność

Meble powinny być proste i użytkowe. Mogą one oczywiście posiadać zróżnicowane struktury i wygląd, ale niezwykle ważne jest, aby jednocześnie stanowiły zazębiającą się, stonowaną całość. Eklektyzm w przypadku tego stylu nie jest czymś złym, ale nie można przesadzić. Warto, żeby nasze umeblowanie stanowiło oryginalne i stylowe uzupełnienie aranżacji całej przestrzeni – nie może być go ani za dużo, ani przesadnie mało. W industrialnym designie najczęściej dominują ciężkie, surowe meble, wykonane z takich materiałów jak metal, beton, kamień czy szkło. Meble wykorzystywane do tego typu aranżacji zazwyczaj cechuje maksymalna prostota. To kompromis pomiędzy minimalizmem, a dobrze wyważonym, artystycznym “luksusem”.

Osczędność zdobień

Styl industrialny nie wymaga przesadnych upiększeń, surowość ma tutaj ogromne znaczenie jeżeli chodzi o zachowanie unikalnego charakteru pomieszczenia. Oszczędność designu w tym przypadku nie razi, a wręcz nadaje pomieszczeniu elegancji i wyrazistości. Przestronne wnętrza w połączeniu ze ścianami zdobionymi czerwoną cegłą, a wszystko to skąpane w dużej ilości światła wpadającego z przestronnych okien – tworzą naprawdę wyjątkowe, niezwykle gustowne wnętrza. Ogromna przestrzeń i brak zbędnych dekoracji dają nam idealne podłoże do spersonalizowania przestrzeni za pomocą charakterystycznych, dopasowanych do naszego gustu elementów, które nadadzą wnętrzu wyjątkowy klimat – takich jak rzeźby, szablony, etc. Dzięki surowej przestrzeni takie dekoracje nie giną pośród zbędnych akcesoriów i nieuzasadnionego przepychu, a stanowią centralny punkt pomieszczenia i przykuwają należną sobie uwagę. Jeśli jesteś minimalistą i cechuje Cię wysokie poczucie estetyki, z pewnością spodoba Ci się industrialny design oraz możliwości zaprojektowania przestrzeni jakie za nim idą.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *