Styl skandynawski

styl skandynawski, sypialnia, minimalizm, congrazio

Przez ostatnie lata skandynawska stylistyka wydaje się dominować pod względem popularności. W zasadzie nie ma w tym nic dziwnego – jej urok polega na naturalnej elegancji oraz prostocie, co wspólnie daje idealną bazę pod łączenie jej ze stylami z innych zakątków wnętrzarskiego świata.

Subtelne i zarazem charakterystyczne – takie są wnętrza wywodzące się ze Szwecji. Każdy jest w stanie je rozpoznać, wystarczy tylko jedno spojrzenie, ale dlaczego? Oto parę sekretów z północy, odpowiedzialnych za światowy sukces tej chłodnej i stonowanej, a za razem ciepłej stylistyki.

Kolorystka i materiały

Po pierwsze i najważniejsze – kolory pełnią tylko rolę akcentów. Wszechobecne odcienie bieli i szarości pokrywają całą powierzchnię ścian, a czasem nawet podłogę. Jasna kolorystyka ma za zadanie optycznie powiększyć przestrzeń mieszkalną oraz sprawić poczucie czystości.

Tak samo ważne jak barwy, jest użycie naturalnych materiałów, które wiąże się ze skandynawską miłością do środowiska. Drewno, występujące często w naturalnym ubarwieniu, jest obecne praktycznie wszędzie. Od stołów kuchennych, przez panele, po meble wypoczynkowe.

Minimalizm

Brak zbędnych ozdób zalegających na meblościankach szwedzkich domów i mieszkań, świadczy o uwielbieniu przez Skandynawów minimalizmu, cechującego się elegancją i utylitarnością, będącą jedną z najważniejszych wartości towarzyszącemu projektowaniu północnych wnętrz.

Cechujące się prostotą formy meble użytkowe, nie męczą oczu i ułatwiają wypoczynek po ciężkim dniu. Nie znaczy to oczywiście, że muszą być nudne! Prosty w formie fotel czy sofa, obity tapicerką w ciekawym kolorze nada wnętrzu poczucie potulność, nie zmieniając tym jego odbioru z eleganckiego na pstrokate.

Jakość, nie ilość

Jednym z powodów, dla których styl skandynawski może wydawać się banalny bądź wręcz tani, jest zakupienie nieprawidłowych mebli. Każde minimalistyczne wnętrze pozwala zaoszczędzić pieniądze, które w innym przypadku zostałyby wydane na zbędne meble, ale nie czyni to skandynawskich aranżacji wnętrz budżetowym. Należy pamiętać, że im mniej mebli planujemy zakupić, tym wyższej jakości być powinny. Dzięki temu posłużą dłużej niż ich tanie odpowiedniki, a także poprzez starzenie dostaną uroku i charakteru!

Styl skandynawski jest dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie prostą formę i minimalizm. Utrzymane w tym stylu wnętrza nie są podatne na zmieniające się trendy i dzięki swej prostocie, pozostają zawsze na czasie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *